Archive November 2009

Waga Miejska - “Jazz w kadrze” i koncert jazzowy 0

Nov27

26 listopada 2009 odbył się koncert jazzowy wieńczący wystawę “Jazz w kadrze” - fotografie Marka Karewicza - najsłynniejszego fotografa życia jazzowego w Polsce. Koncert poprowadził i okrasił anegdotami Krzysztof Gąszewski (harmonijkarz zespołu Reed Vibration).

Repertuar koncertu nawiązywał do twórczości muzyków, których można było podziwiać na fotografiach Karewicza. Pełne brzmienie i moc improwizacji zapewniło aż siedmiu poznańskich jazzmanów (zespół Reed Vibration i goście).

Nowy Najemca Wagi Miejskiej

„Masz talent? Pokaż go w Poznaniu”, „Jazz w Wadze”, „Chopin u Ciebie” czy „Harmonijki do Poznania” – to tylko niektóre z projektów, jakie mają być realizowane w poznańskiej Wadze Miejskiej przez nowego najemcę, firmę People Meet People.

Jak mówi Prezes People Meet People Paweł Posadzy:

– Wydarzenia będą miały dwojaki charakter. Jedne to cykliczne warsztaty, festiwale, przeglądy i spotkania. Inne to pojedyncze projekty. Za muzykę klasyczną odpowiada m.in. prof. Alicja Kledzik z Akademii Muzycznej, za rozrywkę m.in. Dionizy Piątkowski i wirtuoz harmonijki Krzysztof Gąszewski. Będzie więc Chopin, jazz i blues – mówi Posadzy.

Ciekawa wydaje się zwłaszcza zapowiedź imprez organizowanych przez Piątkowskiego – twórcę Ery Jazzu.
– Możemy mówić o „Małej Erze Jazzu”. Na konkretne nazwiska jeszcze za wcześnie, bo rzecz dotyczy marca 2011 i marca 2012 roku – mówi nam Dionizy Piątkowski.

Trio Smooth Jazzowe na MTP GMINA 2009 0

Nov26

W ramach MTP GMINA 2009, na spotkaniu wystawców i partnerów wystąpiło Trio Smooth Jazzowe z agencji artystycznej Jazz Event.

Zespół zaprezentował standardy muzyki jazzowej w składzie: Magdalena Cichocka - śpiew, Marcin Piekut - sax, Maciej Markiewicz - gitara jazzowa.

występ podczas targów Gmina 2009

występ podczas targów Gmina 2009

Targi dla Gmin, Miast i Regionów GMINA 2009

gmina 2009 MTP

Forum Samorządowo–Biznesowe – cykl konferencji i wykładów poświęconych najbardziej aktualnym zagadnieniom dotyczącym miast i wsi, towarzyszyć będzie odbywającym się w dniach 24–27 listopada 2009 roku Targom dla Gmin, Miast i Regionów GMINA 2009. Patronat honorowy nad Forum objął Minister Rozwoju Regionalnego.

Profesjonalnie zorganizowane targi to nie tylko interesująca i wszechstronna oferta wystawiennicza lecz również bogaty program wydarzeń. Forum Samorządowo–Biznesowe odbywające się w ramach targów GMINA spełniać będzie funkcję przewodnika po często zawiłych i wciąż zmieniających się przepisach. Będzie też wskazówką dla wprowadzania nowoczesnych rozwiązań w polskich gminach.

Jak inwestować?

Współorganizowana przez Gazetę Samorządu i Administracji oraz MTP konferencja Finansowanie i realizacja inwestycji samorządowych to jedna z najważniejszych propozycji Forum, poruszająca m.in. kwestie zasad i możliwości pozyskiwania środków unijnych w 2010 r., a także najnowszych zmian w przepisach prawnych dotyczących zamówień publicznych. Dzięki obecności ekspertów, podczas konferencji usłyszeć można będzie odpowiedzi na pytania najbardziej nurtujące samorządowców.

Wkład merytoryczny w organizację Forum Samorządowo–Biznesowego mieć będzie również Ministerstwo Gospodarki, z inicjatywy którego odbędzie się seminarium Wsparcie działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów dla projektów inwestycyjnych Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ministerialni specjaliści przedstawią m.in. zasady aplikowania, przygotowania i oceny wniosku.

Organizator: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Patronat Honorowy: Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Patronat Medialny: Infrastruktura: Ludzie Innowacje Technologie, Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota, Gazeta Samorządu i Administracji, Gazeta Sołecka, portal publiczni.pl, portal budowalny.pl, RegioPortal.pl.

Sprawdź dostępność zespołu Trio Smooth Jazzowe - biuro@jazzevent.pl

Jazz i wernisaż malarstwa z Miłosławia i Wolfenbüttel 1

Nov8

Jazz i wernisaż prac malarskich z miast partnerskich w kościele w Miłosławiu.

Głównym organizatorem wernisażu było Starostwo Powiatowe we Wrześni przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Pozytywnie zaskoczył wysoki warsztat malarzy “amatorów”, prace z roku na rok stają się coraz ciekawsze.

Miłosałw starostwo powiatowe

Wernisażowi towarzyszyła muzyka zespołu Gentle Jazz Trio - przestrzenny jazz, swing i saksofon opowiadający be-bopowe i nostalgiczne historie.

gentlejazztriomiloslaw

Wernisaż malarstwa amatorskiego ludności miast partnerskich - Miłosław i Wolfenbuettel.
2 edycja połączona była z koncertem Gentle Jazz Trio Ewa Nawrot/Maciej Flaczyński/Paweł Rogoża

Ciekawy jest pomysł adaptacji Kościoła na cele kulturalne - oto małe know how jak może do tego dojść:

Na dobre ruszyły prace remontowe w zabytkowym budynku. Czy uda się je zakończyć na wręczenie nagród im. Kościelskich?

Ludzie do nas zaglądają, bo kościółek i jest otwarty i co chwilę dowiadujemy się coraz ciekawszych rzeczy o tym, co tu było. Okazuje się, że był tu nawet kiedyś sklep z meblami - mówią członkowie grupy remontowej Starostwa Powiatowego we Wrześni.

Jako pierwsze toalety

A wszystko to dlatego, że od pewnego czasu zabytkowy obiekt, zbudowany w latach 1870-72, otworzył swoje podwoje z racji prac remontowych tam przeprowadzanych. - Zostało wydane pozwolenie na zmianę przeznaczenia budowlanego na ośrodek spotkań polsko-niemieckich. Prace, które aktualnie tam trwają dotyczą przygotowania pomieszczeń pod sanitariaty, w tym jeden dla osób niepełnosprawnych, wydzielenia pomieszczenia na kocioł CO. Założone bowiem zostanie ogrzewanie na gaz propan - informuje Stefan Tłoczek, który z ramienia Starostwa Powiatowego nadzoruje prace w kościołku.

Pieniądze z kilku źródeł

Przypomnijmy, że pomysł wykorzystania kościółka został skonkretyzowany podczas ostatniej marcowej wizyty przedstawicieli powiatu Wolfenbüttel z Dolnej Saksonii w Niemczech, który współpracuje z powiatem wrzesińskim. Wystawy, przeglądy i koncerty, a nawet przedstawienia teatralne czy pokazy filmowe to tylko niektóre z możliwości, jakie znalazły się w opracowanej przez Starostwo Powiatowe koncepcji wykorzystania kościółka. Aby jednak do tego doszło zabytek wymaga pewnych inwestycji. Niezbędne jest zainstalowanie ogrzewania i toalet, tak aby mogły się tam odbywać imprezy przez cały rok, także zimą, co do tej pory było niemożliwe. Starosta Burkhard Drake przekazał na ten cel ponad 5 tys. euro. Wśród sponsorów znaleźli się też m.in. firma „Gumienny” z Węgierek (wykonawca robót) i Beno Blumenberg, właściciel firmy instalacyjno-grzewczej z powiatu Wolfenbüttel. Przekażą oni nieodpłatnie i zainstalują centralne ogrzewanie (strona polska deklaruje także wkład finansowy). Ponadto starostwo liczy na fundusze z zewnątrz.

Inauguracja

Złożono już jeden wniosek, kolejny o fundusze unijne z jest w opracowaniu. Konserwator zabytków wydał zgodę na adaptacje kościółka. Urząd Marszałkowski przyznał na ten cel 10 tys. zł. Pomysłodawcy chcieliby, aby wszystkie prace zostały zakończone do 9 października. Wówczas bowiem odbędzie się wielka uroczystość związana z przyznaniem nagród im. Kościelskich. Wyróżnienie wręczane jest raz do roku w jednej z trzech miejscowości: Warszawie, Krakowie i Miłosławiu. W tym organizacja wypada właśnie na ostatnie z miast i planowane jest w zabytkowym obiekcie.

Powiat chce utworzyć w Miłosławiu centrum kultury

Powiat chce utworzyć w Miłosławiu centrum kultury. Władze gminy już zacierają ręce. W planach starosty Dionizego Jaśniewicza centrum miałoby się mieścić w miłosławskim kościółku poewangelickim przy ul. Zamkowej.

miłosław

Powiat chce nieodpłatnie przejąć od gminy obiekt na okres 25 lat. W zamian zobowiązuje się do dokonywania wszelkich napraw, remontów i konserwacji zabytku. Burmistrz Zbigniew Skikiewicz pomysłowi jest przychylny. Radni również. Odpowiednia uchwała ma zostać podjęta na jednej z najbliższych sesji.

- To bardzo korzystne rozwiązanie dla naszej gminy - cieszy się Z. Skikiewicz. - Cały ciężar odrestaurowania kościółka spocznie na barkach powiatu. My nie będziemy musieli ponosić żadnych kosztów z tego tytułu. Codzienne koszty eksploatacji budynku również przejdą na starostwo powiatowe.
czytaj dalej

Przypomnijmy, że wszystkie dotychczasowe prace remontowe w kościółku były finansowane wyłącznie ze środków zewnętrznych, które udało się pozyskać zarówno gminie, jak i powiatowi (w kościółku znajduje się tzw. dom spotkań polsko-niemieckich w oparciu o współpracę starostwa z powiatem Wolfenbüttel; stąd zaangażowanie władz powiatu w odrestaurowanie obiektu).

- Często bywało tak, że chcieliśmy składać wniosek do jednego programu, z tym, że starostwu zależało na pozyskaniu pieniędzy na kościółek, a nam na coś innego - wyjaśnia burmistrz. - A nie można było złożyć dwóch różnych wniosków. Z tego powodu dochodziło do niepotrzebnych napięć. Teraz to się zmieni.

- Brak tytułu do dysponowania obiektem niezwykle utrudniał nam pozyskiwanie oraz przekazywanie środków na potrzeby remontowe, jakie w przyszłości trzeba wykonać - przyznaje D. Jaśniewicz.

Starostwo chce nie tylko przeprowadzić remont kościółka, ale też wyposażyć go we wszystkie niezbędne urządzenia techniczne. Słowem, ma w nim powstać Powiatowe Centrum Kultury z prawdziwego zdarzenia.

- Prace remontowe będą przeprowadzane etapami - zastrzega D. Jaśniewicz. - Chcemy, aby w kościółku odbywały się różne koncerty, wystawy czy przedstawienia teatralne. Organizowane byłyby tam również spotkania z osobistościami świata kultury, nauki i sztuki. Mamy już kilka pomysłów. Chcemy, aby to miejsce było dla osób “zakręconych”.

W kościółku planuje się m.in. zorganizowanie festiwalu monodramatu czy warsztatów teatralnych. Miałby je poprowadzić Rafał Szamburski, wrzesiński scenarzysta i dramaturg

- Oczywiście użyczenie obiektu przez gminę Miłosław nie oznacza, że nie będą mogły z niego korzystać takie organizacje, jak choćby miejscowy ośrodek kultury. Zawsze będzie on miał nieodpłatny dostęp do kościółka - zapewnia D. Jaśniewicz.

- To niezły interes dla gminy - podsumowuje Z. Skikiewicz.

Powiat Wrzesiński:

Sztuka i przyjaźń nie znają granic
2008-11-27

Rzeka Warta oraz otaczająca ją dzika i bujna przyroda, nadwarciańskie zabytki, miasta i pejzaże były tematem polsko-niemieckiego pleneru malarskiego, który odbywał się w dniach 7-14 września w powiecie wrzesińskim. Przez kilka dni ośmiu artystów niemieckich i dziesięciu malarzy polskich wspólnie malowało, wymieniało doświadczenia artystyczne oraz… budowało przyjaźń polsko-niemiecką.

Współpraca jak malowana

Wierzę, że nam się uda - mówił 11 grudnia 2007 roku starosta Dionizy Jaśniewicz podczas spotkania polsko-niemieckich grup inicjatywnych. Spotkanie to było wynikiem ustaleń, do jakich doszli kilka miesięcy wcześniej starostowie partnerskich powiatów - Dionizy Jasniewicz i Jörg Röhmann z Wolfenbüttel. Stwierdzili wtedy, że model współpracy polsko-niemieckiej oparty na wzajemnych odwiedzinach uległ wyczerpaniu. Kontakty międzynarodowe trzeba ożywić i oprzeć je o konkretne cele. Istnieje potrzeba opracowania nowej formuły, opartej na realizacji konkretnych projektów tematycznych i współpracy organizacji pozarządowych. Ustalono, że opracowywaniem koncepcji tych projektów zajmować się będzie grupa inicjatorów, osób aktywnych w organizowaniu wspólnych przedsięwzięć i realizowaniu polsko-niemieckich projektów. Podczas grudniowego spotkania inicjatorów podzielono na sześć zespołów tematycznych: młodzież, szkoła-administracja, aktywni zawodowo, seniorzy, kultura i szefowie. W każdej z grup ustalano, co można zrobić na danym obszarze, aby współpraca polsko-niemiecka rozwijała się i dawała wymierne efekty podmiotom zainteresowanym. Grupa „kultura”, w której skład wszedł m.in. Leszek Burzyński, opracowała kilka wstępnych projektów kulturalnych - m.in. polsko-niemieckiego pleneru malarskiego. I, w kilka miesięcy po tym spotkaniu, plan się ziścił! We wrześniu br. artyści polscy i niemieccy wzięli udział w integracyjnym plenerze malarskim w powiecie wrzesińskim.

Nadwarciańskie impresje

Już w nazwę pleneru - „Warta w tle granicy Cesarstwa Niemieckiego i Rosji Carskiej” - wpisany został kontekst historyczny. Pierwszego dnia pleneru artyści wybrali się na wycieczkę, podczas której szukali inspiracji i poznawali klejnoty pradoliny Warty - m.in. średniowieczny zespół klasztorny w Pyzdrach, pałac klasycystyczny Władysława Reymonta w Kołaczkowie, czeszewską karczmę konstrukcji szachulcowej z końca XVIII w. Przez kolejne dni malowali nadwarciańskie zabytki i uroki Żerkowsko-Czeszewskiego i Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Zakres pleneru przekroczył granice powiatu, bowiem jedna z grup artystów uwieczniała także uroki nadwarciańskiego Lądu, gdzie mieści się pocysterski zespół klasztorny. Uczestnicy odwiedzili też Wrześnię - kościół i zalew na Lipówce, kościół farny, ulicę Warszawską i jej kamieniczki, zabytkową wieżę ciśnień i budynek Starostwa Powiatowego. Stronę niemiecką na plenerze reprezentowali: Herma Ross, Dick Sikkema, Dr. Agnes Grätz, Rosemarie Risch, Beate Elmaci, Hildegard Czeschka i Jolanta Goretzki. Ze strony polskiej w plenerze wzięli udział: Tomasz Jankowski, Marceli Derengowski, Teresa Tomys, Barbara Aleksanderska, Teresa Pawelec, Dariusz Jóźwiak, Beata Borowczyk, Krystyna Mańczak, Joanna Kałek i Joanna Frontczak.

Uniwersalny język sztuki

Artyści zakwaterowani zostali w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Mikuszewie, w pałacu mieszczącym się na skraju trzyhektarowego parku, nad niewielkim, urokliwym stawem. To pełne magii miejsce również stało się tematem wielu prac plenerowiczów. Jako, że jednym z celów pleneru była wymiana doświadczeń, artyści wymieniali się uwagami na temat technik twórczych. Oni sobie wyrywali z serca kolory, perspektywę, to co komu w duszy gra, jak widzi świat - opowiada koordynator pleneru, Leszek Burzyński - najważniejszy był uniwersalny język tworzenia. Plenerowiczom towarzyszył Jan Krzyżański, niesłyszący i niemówiący uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Czeszewie. On udowodnił jedność języka sztuki. Za pomocą gestów pokazywał, jak nakładać farbę by zyskać światło.

A wieczorami, po całodziennym dniu pracy, w przestronnych pałacowych komnatach, artyści dyskutowali o sztuce i nawiązywali nieśmiałe nitki przyjaźni… Grupa z Niemiec, która na początku była pełna obaw “czy się wszystko uda” rozluźniła się bardzo szybko i już w połowie tygodnia mówiła - “jak otwarci, jak sympatyczni, jacy gotowi do współpracy i pomocy są ci Polacy !” - opowiada Marian Adler, opiekun grupy niemieckiej. Pierwszym owocem tej przyjaźni jest winogrono, wspólnie zasadzone przez Polaków i Niemców w pobliżu pałacu w Mikuszewie. Mamy nadzieję, że za kilka lat spotkamy się w tym samym gronie i wypijemy wino z tego krzewu - wyznaje Leszek Burzyński - tak jak to winogrono wyda owoce, tak wydał owoce plener - w postaci nie tylko obrazów ale i przyjaźni. Jego szczepy pojechały do Wolfenbüttel i stamtąd pojadą dalej, w wiele zakątków świata. To będzie światowe winogrono… To chyba najpiękniejszy efekt pleneru - oparta na wspólnej pasji przyjaźń, która udowodniła, że nie ma barier kulturowych i językowych.

Żegnając przyjaciela, nie płacz…

Większość z obrazów powstałych podczas pleneru można było zobaczyć na wernisażu poplenerowym, który odbył się 13 września w kościele poewangelickim w Miłosławiu. Wystawa była doskonałą okazją do podziękowań i podsumowań, często wzruszających i zabawnych. Podczas wernisażu panowała kameralna atmosfera, gdyż okazało się, że w niespełna tydzień polscy i niemieccy twórcy stworzyli jedną, wielką rodzinę. Następnego dnia wszyscy rozstawali się ze łzami w oczach, ale i z nadzieją, że to przecież nie koniec, ale początek pięknej przyjaźni.

Głównym organizatorem pleneru było Starostwo Powiatowe we Wrześni przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Pomoc merytoryczną i organizacyjną przy realizacji zadania zapewniło Stowarzyszenie Klub Twórczości Różnej “Cóś innego” i jego prezes - Leszek Burzyński, który ma doświadczenie w organizacji plenerów malarskich w Bardzie. Komisarz artystyczny - wrzesińska plastyczka Lucyna Lewandowska, cały czas pomagała artystom radami, a także przeprowadzała dla nich warsztaty plastyczne. Nasza grupa była bardzo nastawiona na pracę, chcieli malować w czasie dnia, po południu i wieczorem. Lucyna Lewandowska była zawsze do ich dyspozycji. - chwali Marian Adler, opiekun grupy niemieckiej - malowali w Lądzie, w Pyzdrach, w Czeszewie, a pani Lewandowska cały czas jeździła od miejsca do miejsca i im pomagała. Pan Burzyński, koordynator całego przedsięwzięcia był, jak mówiono, jak ojciec - zawsze otwarty, ciepły i gotowy do pomocy. Nieoceniona była także pomoc tłumaczki - Lidii Kostrzewy, która, jak się śmiano, była w kilku miejscach jednocześnie, wszędzie tam, gdzie była potrzebna jej pomoc.

W październiku wystawa poplenerowa „pojedzie” do Niemiec, natomiast za rok artyści polscy i niemieccy spotkają się na plenerze w Wolfenbüttel. W końcu tak piękna przyjaźń zobowiązuje…

8. Poznańskie Zaduszki Jazzowe - Kościół Dominikanów - 3.11.09 0

Nov4

Poznańskie Zaduszki Jazzowe to jedno z najbardziej popularnych cyklicznych wydarzeń kulturalnych miasta Poznania.

Zaduszki miały miejsce we Wtorek, 3 listopada 2009
Kościół oo. Dominikanów w Poznaniu

godz. 19.00

Msza święta jazzowa w intencji zmarłych muzyków

godz. 20.00

Koncert zaproszonych artystów i zespołów jazzowych

Nieprzerwanie od 2002 roku najznakomitsi wielkopolscy artyści jazzowi muzyką i modlitwą pragną wspominać tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci.

Każdy zespół grał tradycyjnie po 1 utworze, wykonawców było ok 20.

zaduszki-jazzowe-2009-019a1

Swój udział w
8. Poznańskich Zaduszkach Jazzowych
zapowiedzieli m.in.:

Piotr Kałużny, Zbigniew Wrombel,

Jarosław Kostka, Katarzyna Stroińska,

Julia Rosińska, Ewa Nawrot,  Kasia Aszyk,

Piotr Kuźniak,  Marcin Kajper, Paweł Bączkowski,

Halina Zimmermann,  Andrzej Mazurek,

Jarosław Wachowiak,  Piotr Banyś,

Sławomir Tokłowicz, Mirosław Kamiński,

Jarosław Buczkowski, Krzysztof Dys,

Piotr Szulc,  Jan Adamczewski,

Michał Kwapisz, Łukasz Chojnacki, Tomasz Mazur,

Piotr “Max” Wiśniewski, Przemysław Hałuszczak,

Leopold “Poldek” Twardowski,

Big Stan Band, Zezz Kwartet, Massiv Brass,

3dzieści3, Super Duo, Retro Jazz Quartet


Wystąpili artyści z agencji Jazz Event : zespół Zezz Kwartet, Ewa Nawrot oraz Retro Jazz Quartet


zaduszki-jazzowe-zezz-kwartet

ZEZZ KWARTET


zaduszki-jazzowe

Zaduszki od Kuchni

Blog firmy JazzEvent.pl is powered by WordPress and FREEmium Theme.
developed by Dariusz Siedlecki and brought to you by FreebiesDock.com